facebook

Header

Content

Millest on mööbel tehtud? (30.03.2015)

Furnituur – käepidemed, mööblihinged, mööblijalad, kinnitusdetailid, reelingud, otsikud jne.

Kant – kasutakse mööblikilpide servade katmiseks.

Fooliumkattega mööbliplaat - immutatud paberi kihtidest koosnev pinnakattematerjal. Paber on kõrge temperatuuri all kokku surutud. Paberile trükitakse ka erinevaid puiduimitatsioone nagu kask, tamm, pöök, kirss jne. Nii saavutatakse toodetele mõnevõrra soodsam hind kui spoonitud või massiivpuidust toodetel, kuid mööbel jätab naturaalse mulje.

MDF plaat (Medium Density Fiber Board) – erinevalt teistest PKP liikidest on valmistatud kuivmeetodil. Puidu lahutamine kiududeks toimub termomehhaaniliselt, mis tähendab puidu peeneks jahvatamist kahe ketta vahel, rakendades samal ajal surve all aurutamist. Seega on kiudude suund puhtjuhuslik, millest tulenevalt on plaadi struktuur väga homogeenne. MDF-i pind on üsnagi tasane ning selle katmine värvi või spooniga on küllalt hõlbus. Et plaat koosneb väga peentest kiududest, on võimalik tema sisse pressida mitmesuguseid mustreid ja ornamente või töödelda programmjuhitava freesiga. Võrreldes teiste materjalidega on MDF-plaatidel suurem vastupidavus, niiskuskindlus ja ökoloogiline puhtus. Erineva paksusega MDF-plaati kasutatakse mööblitööstuses peamiselt uste ja lauaplaatide valmistamisel.

Melamiin – on vaiguga immutatud paber (paksusega u 0,2 mm), millega mööbliplaat kaetakse. Hea temperatuuritaluvusega vigastustele vastupidav materjal. Dekoorpaberite valik on väga lai, enam levinud on naturaalse puidu imitatsiooniga variandid (nt pöök, kask, tamm, wenge jne). Melamiinplaati kasutatakse mööblitööstuses nii kapi korpuste ja uste kui ka kirjutuslaudade tööpindade valmistamisel.

Peegeluksed – peegliga liuguste valmistamisel kaetakse kirgas, toonitud või mustriga peegel traumaohutu kilega.

Puitkiudplaat (PKP) – puidukiududest valmistatud plaat. Kiudude omavaheline sidumine baseerub kiudude karestamisel vilditaoliseks massiks ning seega kiudude omavahelisel loomupärasel hõõrdumisel ning kleepuvusel. PKP margi määrab ära peamiselt valmistusmeetod, liimimisviis ning plaadi tihedus. Õhemaid puitkiudplaate võib mööblitööstuses kasutada näiteks erinevate mahutite tagaseinte valmistamiseks.

Puitlaastplaat (PLP) - puidust või puidusarnaste taimede osakestest toodetud plaat, kus laastud on omavahel seotud laastumassiga segatud orgaanilise sideaine abil kasutades kuumpressimist. PLP põhilisi kasutusvaldkondi on ehitustegevuses põrandate ja uste pinnad. Mööbli tootmisel kaetakse puitlaastplaat dekoratiivkatetega– spoon, laminaat, melamiin, lakk. Veekindel PLP on immutatud spetsiaalsete vahenditega, mis annavad materjalile rohelise värvi.

Puuspoon - täispuidu töötlemisel saadav õhuke puidukiht, mida kasutatakse PLP- st või MDF- ist mööblidetailide pinnakattematerjalina. Sõltuvalt valmistamise viisist jaotatakse spoon kolme rühma: saetud spoon, höövelspoon ja treispoon.

Servakant - lauaplaadi, kapi, riiulite jne. servad. Nende katmiseks kasutatakse erinevaid materjale. Kas kleebitakse servale samast materjalist riba nagu ülejäänud tootel (laminaatkate või melamiin). Vastupidavam on plastikust servakant. 

Sokkel – dekoratiivne paneel kapi alaosas, mis varjab kapijalgu. Võib-olla ka tugipaneeliks, mille peale paigaldatakse kapp.

Täispuit – kuivatatud ja vajadusel kaitsevahendiga immutatud naturaalne materjal puitmööbli valmistamiseks.

Vineer - puumaterjal, mis koosneb omavahel kokkuliimitud spoonikihtidest. Kasutatakse erilist vastupidavust nõudva mööbli valmistamiseks. Põhiliselt kasutatakse vineeri valmistamisel kase või oksapuu spooni.

 

Tagasi